Ralli-K

Kutsikakooli läbinutele soovitame rallikuulekuse trenne!
RALLIKUULEKUSE KURSUSED  2020
(Tallinna Lauluväljaku kõrval)

*Algajate kursus 9 aprill  18:30 Koolitja Marge Perri. NB! kursus on edasi lükatud 7 maile! -grupp täis
 (7,14,21,28mai) 4x1h ;RK1 ja RK2 sildid. Hind: 50 eur

*Edasijõudnute trennid esmaspäeviti alates 6 aprill 18:00 ja 19:00.
  NB! vajalik eelnev registreerimine. (6,13.20,27 aprill) Hind: 30 eur


Registreerimine: kutsikad @ tako.ee ( eemalda tühikud) .  Koera nimi, vanus, omaniku telefoni nr.

---

Rallikuulekus ehk Ralli-K on Eestis alates 2019 jaanuarist ametlik koeraspordiala, mis ühendab elemente kuulekusest, agilityst ja koeratantsust. Ralli-K kui koeraspordiala mõeldi välja 2000. alguses USA-s. Rahvusvaheliselt on see ala tuntud kui Rally-Obedience või lühendatult Rally-O, soome keeles nimetatakse ala rally toko, rootsi keeles rally lydnad.
Selle koeraspordi ala juures on kõige tähtsam koerajuhi ja koera lõbus koostöö. Ralli-K juures ei hinnata, kas koer kõnnib kõrval 100% õiges asendis ja kauguses koerajuhist. Koerale võib anda käsklusi nii suusõnaliselt kui käemärkidega ning julgustada teda kogu soorituse vältel. Ralli-SK on mõeldud just nn.tavaliste kodukoerte omanikele ja selle harrastuse eesmärk on koolitada koer, kes käitub hästi kodus, avalikes kohtades kui teiste koerte  läheduses.
Erinevalt nn tavalisest sõnakuulelikkusest (SK), kus koerajuht peab töötama vastavalt liikumisjuhi juhistele, saab Ralli-K:s koerajuht läbida raja ise ja omas tempos. Rada sisaldab 10-30 erinevat nn käsusilti 3- kuni 5-meetriste vahedega. Koerjuht liigub rajal koer kõrval ehk nn põhiasendis ja sooritab iga sildi juures sellele kirjutatud ülesande. Ülesanneteks on näiteks erinevad suuna- ja liikumiskiiruse muutused, slaalom, kohapeal pöörded, tagurdamine, poolevahetus, erinevad asendid ja asendite vahetused. Rajal võib olla ka tõke  või tunnel, samuti söögi- või mänguasja "ahvatlus". Raja pikkus ja võtete keerukus kasvab vastavalt klassile.
Ralli-K:s on  neli erineva raskusastmega  klassi, nimelt algklass, avaklass, võitjaklass ja meistriteklass. Algklassis sooritab võistluspaar oma võtted koer rihmastatult, järgmised klassi sooritavad võtted juba ilma rihmata. Igas klassis on võimalik koguda maksimumina 100 punkti. Punkte vähendatakse valesti sooritatud võtete eest, samuti ka selle eest, kui rihm on pingul või võtted sooritatakse liiga viltuselt, vastumeelselt, aeglaselt, maad nuuskides, silte või ahvatlusi puutudes või liiga karmilt käske andes. Koera kiitmine  on lubatud  ja isegi soovitatav kogu soorituse ajal!
Algklassi võtted on kerged ja see võimaldab üsna ruttu panna ennast proovile ka võistlustingimustes. Kõrgemates klassides on juba rohkem väljakutseid nii koerajuhile kui koolitajatele. See ala sobib suurepäraselt ka neile, kes soovivad oma koeraga kontakti ja koostööd parandada, samuti lõbusate trikkide õpetamiseks või niisama koera aktiveerimiseks. Ralli-K on ka lihtne harjutada omaette, kodustes tingimustes  või jalutuskäikude ajal. Agility ja sõnakuulelikkuse koertele pakub see ala head füüsilist trenni, eriti kõrgemates klassides.
Ralli-K sobib kõikidele inimestele, kes soovivad oma koeraga tegeleda, olenemata koera tõust või tõutusest. Ralli-SK on ametlik koeraspordiala hetkel meie lähimatest riikidest Rootsis, Taanis, Norras ja Soomes alates 1.5.2014.
Ralli-K videosid

Fotod: Leelet Kivioja