AG

Kuidas sai alguse tänapäeval nii populaarne koeraspordiala agility ehk lühndatult AG?
Nimelt aastal 1977 oli Inglismaal Cruftsi näitusel toimkonnas mees nimega John Varley, kellel oli lisaks koeraharrastusele suur huvi hobuspordi, eelkõige takistussõidu vastu. Näitustel oligi tema ülesandeks publikule meelelahtuste pakkumine.

Võttes eeskujuks hobuste takistussõidu, hakkas mees pidama plaane, et miks koerad ei võiks samasugust asja teha. Varley võttis ühendust kuulsa koolitajaga Peter Meanwell´iga, kes hakkaski seda mõtet edasi arendama. Eesmärgiks oli luua tore võistlusvorm, mis samas oleks koertele turvaline.Meanwell alustas takistuste ehitamist koostöös juhtivate koerteklubi liikmetega. Väljakutse esitati ka tuntud koolitajale Trevor Jones´ile, kellega koos
hakkasid kaks agility esiisa mõtlema, milline võiks võistlus välja näha ja samal ajal alustati ka oma klubide koerte ettevalmistamist selleks võistluseks.

Veebruaris 1978 toimuski esimene demonstratsioonesinemine Cruftsi näituse raames. Kaheksa võistluspaari sooritus köitis publikut sedavõrd, et oli selge, et seda spordiala saab näha ka edaspidi. 1979 töötati Inglismaa Kennelliidu poolt välja ka esimesed agility reeglid ning agilityst sai võrdväärne koeraspordi harrastus teiste koeraharrastuste kõrval. Mingil põhjusel kulus pea kümme aastat agility esimesest esitlusest (1978) enne, kui ala vallutas Euroopa mandri. Tänapäeval harrastatakse seda ala pea kõigis Euroopa riikides, samuti Austraalias, Lõuna-Aafrikas, Lõuna- ja Põhja-Ameerikas, Jaapanis ning Uus meremaal. Tänapäeval on agility tunnustatud koeraspordiala, milles korraldatakse ka Euroopa- ja Maailma meistrivõistlusi.

Mida agility siis endast üldse kujutab?  Agility on hoogne koeraspordiharrastus, kus koer sooritab vastavalt koerajuhi juhtimisele tõketega raja võimalikult kiiresti ja soovitavalt vigadeta. Agility rajal on mitmeid hüppetõkkeid, slaalom, avatunnel, kott ja rõngas. Rajal peab koer ronima ja ületama A-kujulise tõkke või poomi puudutades tõkete nn kontaktpindu. Rajal võib olla ka kiik, laud ja pikkushüpe. Raja sooritamiseks määratakse ideaalaeg, mida ei tohiks ületada. Koerajuht võib koera abistada ainult suuliste käskude ja käemärkidega.

Koera või tõkete puudutamise eest antakse võistluspaarile viga. Vigasid antakse ka juhul, kui mõni hüppetõkke pulk maha kukub, samuti siis, kui koer ei puuduta kontaktpindu või keeldub üldse tõket sooritamast (nn tõrge).
Kui koer sooritab tõkkeid vales järjekorras, saab ta disklahvi.

Koer peab rajal olema ilma kaelarihmata ja täielikult vabalt. Raja sooritus kestab vaevalt minuti ja kiireim ning vigadeta raja läbinud koer on võitja. Hea agilitykoer peab olema hästi liikuv, tugevate lihastega ja tal peab olema hea kontroll oma keha üle. Agility arendab koera liikuvust ning nõuab koera ja koerajuhi vahelist head koostööd


Eeskirjad:
Agility eeskirjad
Agility võistluste juhendid

Fotod: Livia Kask